Üniversitemiz Tıbbi-Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü Danışma Kurulu Toplandı

29 Temmuz 2020, Çarşamba 282

Artvin Çoruh Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü Danışma Kurulu Toplantısı, 28 Temmuz 2020 Salı günü Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantının gündeminde Üniversitemizin genel durum değerlendirmesi, Üniversitemiz Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi ile Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü ve İhtisaslaşma Merkezi projeleri kapsamında yürütülen çalışmalar ve Covid-19 salgının oluşturduğu ‘yeni normal’ çerçevesinde tıbbi aromatik bitkiler üzerine yapılacak bilimsel çalışmaların şekillendirilmesi gibi konular yer aldı.

Toplantıda Artvin Çoruh Üniversitesinin bir süre önce YÖK Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ne seçilen üniversiteler arasında yer aldığını hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, ihtisaslaşma alanında çalışmalara 2017 yılında başladıklarını ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde’ ihtisaslaşma alanında yapılacak çalışmaların hem bitki tür zenginliğinin korunması hem de ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlanması açısından önem arz ettiğini belirtti.

Üniversitemiz Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu da toplantıda gerçekleştirdiği sunumunda koordinatörlüğün amaçları ve bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Ayrıca toplantıda gelecekte tıbbi aromatik bitkiler alanında yapılacak çalışmalar hakkında istişarelerde bulunuldu.

Toplantıya Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya,  Tarım Orman İl Müdürü Dursun Okur, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Muhammet Çakmak, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Belgin Bülbül, DOKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Berna Kiriş Turna, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal ile KOSGEB Artvin Şubesi, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve İl Ticaret Müdürlüğünden temsilciler katıldı.